Battery replaces AEG B1814, B1817G, B1814G, B1817, L1815R, L1815 Electric Power Tool - 1500 mAh, 18 V, Li-Ion
£21.83
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your electric power tool
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 465 g |
| Dimensions (L x W x H): | 14.2 x 8.7 x 5.3 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Voltage: | 18 V |
| Nominal energy: | 27 Wh |
| Number of cells: | 5 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- AEG BBH18 Li-302C
- AEG BBH 18 Li-402C
- AEG BBH18-0
- AEG BEX18-125
- AEG BEX18-125 LI-402C
- AEG BEX18-125-0
- AEG BFL 18
- AEG BHO 18
- AEG BKS 18
- AEG BMS 18C
- AEG BS 18C
- AEG BS 18C LI-202C
- AEG BS18G
- AEG BS 18G
- AEG BSB 18
- AEG BSB 18 C
- AEG BSB 18 G
- AEG BSB 18 LI
- AEG BSB 18 STX
- AEG BSB18G
- AEG BSS 18C
- AEG BST 18X
- AEG BUS 18
- AEG BUS 18 X
- Ridgid 130383001
- Ridgid 130383025
- Ridgid 130383028
- Ridgid R840083
- Ridgid R840084
- Ridgid R840085
- Ridgid R840086
- Ridgid R840087
- AEG B1814
- AEG B1814G
- AEG B1817
- AEG B1817G
- AEG L1815
- AEG L1815R
- AEG L1830
- AEG L1830R
- AEG L1840R
- AEG L1850R
- AEG L1850R-X4
- AEG L1860R-X4
- AEG L1860RHD
- AEG L1890RHD
- Ridgid AC840084
- Würth 0700956530
Login
9 February 2024
Reviewed at Trusted Shops
-
1 July 2019
Reviewed at Trusted Shops
The product met my expectations and is functioning fine.
28 October 2018
Reviewed at Trusted Shops
le produit est conforme à l'attente demandée pas de problème
16 October 2018
Reviewed at Trusted Shops
So far the replacement experience has been excellent with this replacement battery it works as expected and replaced a failed AEG battery . Thank you I will recommend your company.
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com