Battery Pack replaces Husqvarna 5806833-03, 5806833-01, 5806833-02 - 5200 mAh 18 V Li-Ion
£43.31
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your gardening tools
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic |
| Weight: | 474 g |
| Dimensions (L x W x H): | 15 x 6.7 x 4.1 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 5200 mAh |
| Voltage: | 18 V |
| Nominal energy: | 93.6 Wh |
| Number of cells: | 5 |
| Content of delivery: | 1x battery pack |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Husqvarna Automower 320
- Husqvarna Automower 330X
- Husqvarna Automower 420 bis BJ 2019/2020
- Husqvarna Automower 430X bis BJ 2019/2020
- Husqvarna 5806833-01
- Husqvarna 5806833-02
- Husqvarna 5806833-03
Login
28 April 2026
Reviewed at Trusted Shops
Sehr gut, gerne wieder.
26 April 2026
Reviewed at Trusted Shops
Funktioniert ohne Probleme
21 April 2026
Reviewed at Trusted Shops
Der Akku passt perfekt in den Mähroboter, und da er das alte Format hat, braucht man auch nicht den Adapter für das neue Format zu kaufen. Bislang funktioniert der Akku sehr gut.
21 April 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
3 April 2026
Reviewed at Trusted Shops
Sehr gut, gerne wieder.
13 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
28 July 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
13 June 2025
Reviewed at Trusted Shops
alles o.k immer wieder.
13 June 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
24 November 2024
Reviewed at Trusted Shops
Lieferung und Qualität des Produkts waren einwandfrei.
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com