Battery + Charger replaces Cameron Sino CS-PRT360SL for Prophete E-Bike etc. - Charging Set
£185.58
Prices include VAT , plus shipping
- Provides secure, uninterrupted supply of power
- Full functionality and compatibility with your Prophete, Kreidler, Zündapp, Curtis, Hansa, Ortler, smartEC, Navigator e-Bike
- Replaces Zündapp SDI-3610C / Samsung 10ICR19/65-4, SDI Side-Click 36V, SDI-3610C, SDI-3611C / Cameron Sino CS-PRT360SL / Prophete SDI-3610C, SDI-3611C
With this kit you have everything you need to get your ebike up and running again. The practical charging set consists of a replacement battery and a matching charger. The battery is manufactured to fit your e-bike perfectly and is therefore simple and convenient to use. You can recharge the battery at any time with the charger included in the delivery.
The set includes:
1x battery
- Technology: Li-Ion - no memory effect
- Capacity: 10400 mAh
- Voltage: 36 V
- Nominal energy: 374.4 Wh
- Colour: black
- Number of cells: 40
- Weight: 2690 g
- Installation: Side-Click
- Storage temperature: 15 °C
- With LED charge status indicator
- Up to 1000 charge cycles
- Rubber cap for charging socket
- With carry handle
- Connectors: 1x XLR female socket (3 pins)
- Short-circuit, overcharging and overheating protection
- Charging voltage limit: 42 V
- With 20 A fuse
- Optimum storage at approx. 60% charge level
1x charger
- Input AC: 100 - 240 V
- Output DC: 42 V / 2.2 A
- Power: 100 W
- Frequency: 50-60 Hz
- Connectors: 1x XLR male plug (3 pins)
- Colour: black
- Dimensions (L x W x H): 14.6 x 5.5 x 2 cm
- Cable length from power adapter to charging station: 200 cm
- Cable length from power adapter to power socket: 90 cm
- Weight: 294 g
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 2689 g |
| Dimensions (L x W x H): | 16 x 9.1 x 4.5 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 10.4 Ah |
| Voltage: | 36 V |
| Nominal energy: | 374.4 Wh |
| Number of cells: | 40 |
| Cell configuration: | 10S4P |
| Battery construction: | frame battery |
| Number of pins: | 2 |
| Connectors: | 1x XLR male plug (3 pins), 1x XLR female socket (3 pins) |
| Frequency: | 50/60 Hz |
| Output current: | max. 2.6 A |
| Discharge rate: | 2.6 A |
| Max. burst discharge rate: | 10 A |
| Number of battery slots: | 1 |
| Polarity: | device-specific / 1-pin |
| External diameter (plug): | 15 mm |
| Internal diameter (plug): | 13 mm |
| Cable length to battery/device: | 90 cm |
| Cable length to plug: | 200 cm |
| Type/Shape: | 18650 |
| DC socket: | Input: 7.4V |
| Plug type: | type C (CEE 7/16) “Euro plug” |
| Content of delivery: |
|
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Curtis Alu-City
- Hansa Alu-City
- Kreidler Vitality
- Navigator Navigator 1.5
- Navigator Navigator 3
- Navigator Navigator Compact Urban
- Ortler Alley Caravan 20
- Ortler Alley Caravan Light 20
- Ortler Garda
- Ortler Graz
- Prophete Alu-City
- Prophete Alu-City Comfort
- Prophete Alu-City Comfort Plus
- Prophete Alu-City Didi-Thurau-Edt
- Prophete Alu-City Geniesser e8.3
- Prophete Alu-City Geniesser e8.4
- Prophete Alu-City Geniesser e8.6
- Prophete Modell 2014 52384
- Prophete Modell 2014 52394
- Prophete Modell 2014 52454
- Prophete Modell 2015 52385
- Prophete Modell 2015 52395
- Prophete Modell 2015 52455
- Prophete Modell 2016 52386-0111
- Prophete Modell 2016 52396-0111
- Prophete Modell 2016 52406-0111)
- Prophete Modell 2016 52456-0111
- Prophete Modell 2016 52466-0111
- Prophete Modell 2017 52387-0111
- Prophete Modell 2017 52397-0111
- Prophete Modell 2017 52407-0111
- Prophete Modell 2017 52457-0111
- Prophete Modell 2017 52467-0111
- Prophete Modell 2017 52567-0111
- Prophete Modell 2017 52667-0111
- Zündapp Alu City Green 3.0
- smartEC Camp-20D
- smartEC Camp-20E
- Cameron Sino CS-PRT360SL
- Prophete SDI-3610C
- Prophete SDI-3611C
- Samsung 10ICR19/65-4
- Samsung SDI-3610C
- Samsung SDI-3611C
- Samsung SDI Side-Click 36V
- Zündapp SDI-3610C
Login
22 April 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
26 February 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
6 February 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
28 January 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
24 January 2026
Reviewed at Trusted Shops
Schnelle Lieferung, gute Qualität
2 January 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
20 November 2025
Reviewed at Trusted Shops
Lieferung erfolgte schnell, tolle Beratung per WhatsApp 💪
Preis Leistung, TOP🙏
ALLES in allem 5 Sterne
Bin sehr zufrieden
Bei Bedarf werdebich wieder bestellen
Lg Helga J.
9 November 2025
Reviewed at Trusted Shops
Produkt passt. Reichweite konnte ich noch nicht prüfen. Hoffe es hält was versprochen wurde. Lieferung wie versprochen.
11 October 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
7 October 2025
Reviewed at Trusted Shops
Der Akku ist kompatibel mit meinem Fahrrad und mit Ladegerät sehr guter Preis
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com