Battery Adapter replaces Dewalt DCA1820 for Dewalt DIY Tool (20 V Li-Ion to 18 V)
£12.12
Prices include VAT , plus Shipping
- Well-constructed for simple exchange
- Full functionality and compatibility with your Dewalt home power tool
- High-quality manufacture for a reliable power supply
- Replaces Dewalt DCA1820
If you're looking for a compatible and cost-effective power tool battery adapter, you're in the right place. That's because with this power tool adapter you can use every 20 V battery from Dewalt with Li-Ion technology as plug-in battery in older power tools, which normally require Ni-MH 18 V batteries.
It was developed with durability and reliability in mind. Made from high-quality materials, it also guarantees a secure and stable connection between the power tool and the battery.
So simply order our battery adapter today and breathe new life into your old power tools.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic |
| Colour: | black |
| Weight: | 144 g |
| Dimensions (L x W x H): | 10.9 x 8.5 x 9.5 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Voltage: | 18 V |
| Voltage: | 20 V V |
| Content of delivery: |
|
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Dewalt Akkus DCB200
- Dewalt Akkus DCB201
- Dewalt Akkus DCB201-2
- Dewalt Akkus DCB203
- Dewalt Akkus DCB205
- Dewalt Akkus DCB206
- Dewalt Akkus DCB207
- Dewalt Akkus N123282
- Dewalt DCB180 batteries
- Dewalt DCB181 batteries
- Dewalt DCB181-XJ batteries
- Dewalt DCB204 batteries
- Dewalt N123283 battery
- Dewalt DCA1820
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com