Baby Monitor Battery replaces Motorola HRMR03, GP80AAAHC3BMX - 700 mAh 3.6 V NiMH
£7.36
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your baby camera
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
Nickel metal hydride batteries are similar to nickel-cadmium cells but have a higher energy density at the same voltage (approx. twice as high). Thanks to their low internal resistance, NiMH batteries can be used in devices with a high power consumption but at a low cost e.g. small LED lights, toys, audio & photography equipment, phones, electric toothbrushes, shavers, power tools and remote-controlled electric models.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic |
| Weight: | 36 g |
| Dimensions (L x W x H): | 4.5 x 3.1 x 1.1 cm |
| Technology: | NiMH |
| Capacity: | 700 mAh |
| Voltage: | 3.6 V |
| Nominal energy: | 2.52 Wh |
| Number of cells: | 3 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- FisherPrice J2457
- FisherPrice J2458
- FisherPrice M6163
- FisherPrice TEL10160
- Motorola MBP481
- Motorola MBP482
- Motorola MBP483
- V-Tech MBP33S
- V-Tech VM312
- V-Tech VM3251
- V-Tech VM3252
- V-Tech VM3254
- V-Tech VM3255
- V-Tech VM3261
- Motorola GP80AAAHC3BMX
- Motorola HRMR03
Login
1 February 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com