AC/DC Mains Power Adapter replaces Line 6 DC-3H for Line 6 Overdrive Pedal
£16.28
Prices include VAT , plus Shipping
- Provides a secure, uninterrupted supply of power
- Full functionality and compatibility with your Line 6 multi effects device
- Well-constructed
- Replaces Line 6 DC-3H
A mains powered effect processor relies on a constant supply of power. If you have lost the power supply unit for your device, it is defective or you think a spare would come in useful e.g. for travelling, then you are making the right choice with this exchange mains adapter. Original AC adapters are often very expensive or no longer available to buy but with this adapter from vhbw, you have a fully functional and cost-effective replacement.
The precision-manufactured plug holds firmly on the appliance and in the socket, allowing you to connect your overdrive pedal quickly and easily and continue using it as before.
Empty batteries or rechargeable batteries are now a thing of the past.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic |
| Colour: | black |
| Weight: | 157 g |
| Dimensions (L x W x H): | 11 x 6.9 x 4.7 cm |
| Connectors: | 1x Euro-plug (90° angle), 1x plug-in connector (round, straight) |
| Operating frequency: | 50-60 Hz |
| Cable length: | 110 cm |
| Mains adapter input: | 100-240 V, 0.2 A |
| Output voltage: | 9 V / 3.0 A |
| Output DC: | 9 V / 3.0 A |
| External diameter (plug): | 5.5 mm |
| Internal diameter (plug): | 2.5 mm |
| Power: | 27 W |
| Plug depth: | 11 mm |
| Protection against: | Overheating, overvoltage & undervoltage |
| Plug type: | type C (CEE 7/16) “Euro plug” |
| Content of delivery: |
|
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Line 6 AMPLIFi 30
- Line 6 AMPLIFi FX100
- Line 6 AMPLIFi TT
- Line 6 Firehawk FX
- Line 6 HX Effects
- Line 6 HX Stomp
- Line 6 POD Go
- Line 6 POD HD 300
- Line 6 POD HD 400
- Line 6 POD HD 500X
- Line 6 POD HD Bean
- Line 6 POD HD Serie
- Line 6 DC-3H
Login
9 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
17 November 2025
Reviewed at Trusted Shops
Das gerät ist OK, doch nicht hervorragend.
31 October 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
23 October 2025
Reviewed at Trusted Shops
Funktioniert einwandfrei, angemessener Preis, super!
29 September 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
20 September 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
7 July 2025
Reviewed at Trusted Shops
Top Qualität, gerne wieder!
2 March 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
8 November 2024
Reviewed at Trusted Shops
-
24 October 2024
Reviewed at Trusted Shops
-
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com