AAAA 5x Battery - 550 mAh 1.5 V alkali-manganese
£5.80
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare parts with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with a variety of applications
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfil all guidelines of operational safety
Alkaline batteries are a popular development of zinc-carbon batteries but with a longer shelf life, higher capacity, and higher energy density (approx. twice as high). Alkaline batteries are most commonly found in the form of cylindrical batteries (AAA, AA/Mignon), button cells or 9V block batteries. They have a high leakage resistance as well as load capacity and are often used in small household appliances with a high energy consumption e.g. electric toothbrushes, toys, game controllers and torches.
| Brand: | EXTENSILO |
|---|---|
| Material: | plastic |
| Colour: | green |
| Weight: | 33 g |
| Dimensions (L x W x H): | 4.2 x 4 x 0.8 cm |
| Technology: | alkali-manganese |
| Capacity: | 550 mAh |
| Minimum capacity: | 550 mAh |
| Voltage: | 1.5 V |
| Number of cells: | 1 |
| Type declaration: | AAAA / MN2500 / MX2500 / LR8D425 / LR61 |
| Content of delivery: | 5x non-rechargeable battery |
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com