AAA Micro 4x Battery - 2047 mAh 1.5 V Li-Ion + USB C Connection + USB-A / 2x USB-C Cable
£12.12
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare parts with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with devices requiring this type of battery
- Practical additional feature: The battery has a USB-C port
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfil all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | white / blue |
| Weight: | 92 g |
| Dimensions (L x W x H): | 4.9 x 1.4 x 1.4 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 2047 mAh |
| Voltage: | 1.5 V |
| Nominal energy: | 3.071 Wh |
| Number of cells: | 4 |
| Type declaration: | AA |
| Content of delivery: | 4x battery, 1x USB charging cable |
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com