5x Battery replaces Cisco CP-BATT-8821, 74-102376-01 for Cisco landline phone - 1700 mAh 3.8 V Li-polymer
£51.54
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare parts with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your phone
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfil all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion polymer batteries (often abbreviated to LiPo, Li-poly, lithium-poly and LIP) belong to the Li-ion family. They have a low self-discharge rate, are long-lasting and have a high capacity. Compared to other Li-ion batteries, the energy capacity of lithium polymer batteries is slightly lower, but they are more resistant to overcharging. The polymer-based electrolytes enable these lightweight batteries to be manufactured in a wide range of designs and shapes, making them very versatile. LiPo batteries are often use in battery electric vehicles, remote-controlled electric models, smartphones and notebook computers.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 35 g |
| Dimensions (L x W x H): | 10.3 x 4.2 x 0.5 cm |
| Technology: | Li-polymer |
| Capacity: | 1700 mAh |
| Voltage: | 3.8 V |
| Nominal energy: | 6.46 Wh |
| Number of cells: | 1 |
| Content of delivery: | 5x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Cisco 8800
- Cisco 8821
- Cisco 74-102376-01
- Cisco CP-BATT-8821
- Cisco GP-S10-374192-010H
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
Documents available soon.
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com