3x Filter replaces Dyson 971517-01 for Dyson Vacuum Cleaner
£29.89
Prices include VAT , plus Shipping
- Replacement filters made of high-quality materials for best filter performance
- Reliable functionality and full compatibility with your vacuum cleaner
- Manufactured with precision for simple filter exchange
- Washable, durable & long-lasting
- Replace Dyson 971517-01 filters
These high-performance filters with excellent filtration quality ensure optimum maintenance of your vacuum cleaner. Their precision-fit dimensions make filter exchange effortless. Changing your filters regularly will maintain efficient filtration and suction power.
Please note: Change the filters when your vacuum cleaner no longer cleans effectively (every 3 - 6 months)
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | paper / plastic |
| Colour: | white / purple |
| Weight: | 101 g |
| Height: | 8.6 cm |
| Diameter: | 8.6 cm |
| Exchange cycle: | every 3 - 6 months |
| Washable: | Yes |
| Shape: | device-specific |
| Filter type: | HEPA filter |
| Content of delivery: | 3x replacement filter |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Dyson V12
- Dyson V12 Detect Slim
- Dyson V12 Detect Slim Absolute
- Dyson V12 Slim
- Dyson 971517-01
Login
16 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
Online Bestellung und Lieferung bestens
4 February 2026
Reviewed at Trusted Shops
ok
2 February 2026
Reviewed at Trusted Shops
Super
11 October 2025
Reviewed at Trusted Shops
jetzt kann ich öfter den Filter wechseln.
25 August 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com