3x Battery replaces Ryobi AP4001 Electric Power Tool - 2000 mAh, 4 V, Li-Ion
£25.12
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your electric power tool
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfil all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 58 g |
| Dimensions (L x W x H): | 7.6 x 2.7 x 2.5 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Voltage: | 4 V |
| Nominal energy: | 8 Wh |
| Number of cells: | 1 |
| Content of delivery: | 3x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Ryobi AP4001
- Ryobi AP4302
- Ryobi AP4700
- Ryobi CSD42l
- Ryobi HP53LK
- Ryobi RGS410 Strauchschere
- Ryobi RLP416 Astschere
- Ryobi RP4020 Digital Multimeter
- Ryobi RP4300
- Ryobi RP4310
- Ryobi RP4400
- Ryobi RP4400 Flashlight
- Ryobi RP4410
- Ryobi RP4470
- Ryobi RP4520
- Ryobi RP4530
- Ryobi RP4530 Gehörschutz
- Ryobi RP4550
- Ryobi RP4900
- Ryobi TEK 4
- Ryobi AP4001
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com