3x Battery replaces Canon LP-E6N - 2000mAh, 7.4V, Li-Ion
£34.22
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare parts with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your digital camera
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfil all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | EXTENSILO |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 77 g |
| Dimensions (L x W x H): | 5.7 x 3.9 x 2.1 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Voltage: | 7.4 V |
| Nominal energy: | 14.8 Wh |
| Number of cells: | 2 |
| Content of delivery: | 3x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Blackmagic Micro Cinema Camera
- Blackmagic Micro Cinema Camera 4K
- Blackmagic Micro Studio Camera 4K
- Blackmagic Pocket Cinema 4K
- Blackmagic Video Assist 4K
- Canon Batteriegriff BG-9
- Canon Batteriegriff BG-E6
- Canon Batteriegriff BG-E7
- Canon Batteriegriff BG-E13
- Canon Batteriegriff BG-E14
- Canon EOS 5D Mark II
- Canon EOS 5D Mark III
- Canon EOS 5D Mark IV
- Canon EOS 5DS
- Canon EOS 5DS R
- Canon EOS 6D
- Canon EOS 6D Mark II
- Canon EOS 7D
- Canon EOS 7D Mark II
- Canon EOS 60D
- Canon EOS 60Da
- Canon EOS 70D
- Canon EOS 80D
- Canon EOS 90D
- Canon EOS R
- Canon EOS R5
- Canon EOS R5 C
- Canon EOS R5 Mark II
- Canon EOS R6
- Canon EOS R6 Mark II
- Canon EOS R6 Mark III
- Canon EOS R7
- Canon EOS Ra
- Canon XC10
- Canon XC15
- Tether Tools Air Direct
- Canon LP-E6N
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com