2x Ear Pads - foam / plastic, 20 mm thick
£9.58
Prices include VAT , plus Shipping
- Well-constructed for easy replacement
- Full functionality and compatibility with your Sennheiser, Razer, Bose, Panasonic, Audio Technica, Technics, Turtle Beach, Goodmans, OPPO, Tascam, Arctis, BLON Boss, Master & Dynamic, Monoprice, Motörhead, NAD, Sony earphones
- Offer a high level of comfort & exceptional sound quality
If you're looking for compatible and cost-effective in-ear pads, you're in the right place.
Our ear cushions can be easily attached to your headphones or headset. They sit reliably in the earcup, reliably isolate external noise and ensure an excellent fit.
If you wear your headphone cushions every day, and often for long periods of time, it is essential that the ear pads fit perfectly.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | foam / plastic |
| Colour: | black |
| Weight: | 19 g |
| Internal dimensions: | 5.8 x 4.1 cm |
| External dimensions: | 9.6 x 8.0 cm |
| Special features: | Glossy surfaceSoft, highly elastic material |
| Thickness: | 20 mm |
| Content of delivery: |
|
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Arctis Steel Series
- Audio Technica ATH- M20X
- Audio Technica ATH- M30X
- Audio Technica ATH- M40X
- Audio Technica ATH- M50X
- BLON Boss HIFI B8
- Bose A20 Aviation
- Goodmans 330054
- Master & Dynamic MH40
- Monoprice 8323
- Monoprice 8323 BT
- Motörhead Motorizer
- NAD VISIO HP50
- OPPO PM-3
- Panasonic RP- HTX7
- Razer Tiamat 7.1
- Sennheiser 4.50 BTNC
- Sennheiser HD 4.50 BTNC
- Sony MDR 1RBT
- Sony MDR 7506
- Sony MDR CD900ST
- Sony MDR V6
- Sony MDR ZX770BN
- Sony WH- CH700
- Sony WH- CH710N
- Tascam TH-MX2
- Technics RP- HT116
- Turtle Beach Stealth 500P
Login
7 February 2026
Reviewed at Trusted Shops
Es fehltder von Sony in deren Readme erwähnte "Spatel", mit dem man die Dinger auf die Lautsprecher zieht
11 December 2025
Reviewed at Trusted Shops
Passen gut zu dem original Sony Kopfhörer.
25 September 2025
Reviewed at Trusted Shops
Sehr gute Passform. Passt auch auf AKG K361.
20 September 2025
Reviewed at Trusted Shops
Passt gut, sieht gut aus
1 August 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com