2x Battery replaces Metabo 6.02151.50, 6.25473 Electric Power Tool - 1500 mAh, 12 V, NiMH
£34.65
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your electric power tool
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfil all guidelines of operational safety
Nickel metal hydride batteries are similar to nickel-cadmium cells but have a higher energy density at the same voltage (approx. twice as high). Thanks to their low internal resistance, NiMH batteries can be used in devices with a high power consumption but at a low cost e.g. small LED lights, toys, audio & photography equipment, phones, electric toothbrushes, shavers, power tools and remote-controlled electric models.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 718 g |
| Dimensions (L x W x H): | 11.2 x 10.8 x 7.7 cm |
| Technology: | NiMH |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Voltage: | 12 V |
| Nominal energy: | 18 Wh |
| Number of cells: | 10 |
| Content of delivery: | 2x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Metabo BS 12 SP
- Metabo BSZ 12
- Metabo BSZ 12 Impuls
- Metabo BSZ 12 Premium
- Metabo BZ 12 SP
- Metabo SSP 12
- Metabo ULA9.6-18
- Metabo 6.02151.50
- Metabo 6.25473
Login
10 February 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
2 February 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
8 January 2026
Reviewed at Trusted Shops
Versand könnte schneller sein
30 October 2025
Reviewed at Trusted Shops
Alles bestens, guter Preis, schnelle Lieferung
22 September 2025
Reviewed at Trusted Shops
Zuerst habe ich zwei unterschiedliche Akkus geliefert bekommen allerdings konnte der Fehler schnell behoben werden
15 August 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
11 August 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
26 May 2025
Reviewed at Trusted Shops
Super Produkt
5 May 2025
Reviewed at Trusted Shops
Ware einwandfrei. Schnelle Lieferung
15 August 2024
Reviewed at Trusted Shops
-
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com