2x Battery replaces Husqvarna 5806833-03, 5806833-02, 5806833-01 - 5200 mAh 18 V Li-Ion
£60.64
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare parts with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your gardening tools
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfil all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic |
| Weight: | 474 g |
| Dimensions (L x W x H): | 15 x 6.7 x 4.1 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 5200 mAh |
| Voltage: | 18 V |
| Nominal energy: | 93.6 Wh |
| Number of cells: | 5 |
| Content of delivery: | 2x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Husqvarna Automower 320
- Husqvarna Automower 330X
- Husqvarna Automower 420 bis BJ 2019/2020
- Husqvarna Automower 430X bis BJ 2019/2020
- Husqvarna 5806833-01
- Husqvarna 5806833-02
- Husqvarna 5806833-03
Login
11 April 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
10 April 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
3 April 2026
Reviewed at Trusted Shops
Sehr gut, gerne wieder.
29 September 2025
Reviewed at Trusted Shops
Top!! schnell, preiswert
12 August 2025
Reviewed at Trusted Shops
Es funktioniert nicht - völlig falsche PTC Werte für die Temperaturmessung
28 July 2025
Reviewed at Trusted Shops
Funktioniert
9 June 2025
Reviewed at Trusted Shops
perfekter Service, könnte nicht besser sein.
27 May 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
16 May 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
15 May 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com