2x Battery replaces Hilti SPB105, 265605, 334584, 315078, SBP10 Electric Power Tool - 2100 mAh, 9.6 V, NiMH
£29.45
Prices include VAT , plus Shipping
Get notified by email as soon as the product is back in stock. Don't worry: you won't receive any newsletter emails - just a one-time notification.
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your electric power tool
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfil all guidelines of operational safety
Nickel metal hydride batteries are similar to nickel-cadmium cells but have a higher energy density at the same voltage (approx. twice as high). Thanks to their low internal resistance, NiMH batteries can be used in devices with a high power consumption but at a low cost e.g. small LED lights, toys, audio & photography equipment, phones, electric toothbrushes, shavers, power tools and remote-controlled electric models.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 416 g |
| Dimensions (L x W x H): | 10 x 9.9 x 6.1 cm |
| Technology: | NiMH |
| Capacity: | 2100 mAh |
| Voltage: | 9.6 V |
| Nominal energy: | 20.16 Wh |
| Number of cells: | 8 |
| Content of delivery: | 2x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Hilti BD2000
- Hilti SB10
- Hilti SF100
- Hilti SF100A
- Hilti SFB105
- Hilti 265605
- Hilti 315078
- Hilti 334584
- Hilti SBP10
- Hilti SPB105
Login
22 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
Top Qualität => Passt perfekt in die Akkumaschine. Akkulaufzeit wie NEU
20 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
Es funktioniert problemlos und ich benutze es für meine Arbeiten im Haus und im Garten.
29 July 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
13 April 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com