2x Battery replaces APC RBC44, RBC43, RBC140 for LD Systems Loudspeaker etc. - LiFePO4 6000 mAh
£67.57
Prices include VAT , plus Shipping
- Well-constructed for simple exchange
- Full functionality and compatibility with your LD Systems, The Box, APC speaker
- Reliable and modern LiFePO4 technology
- Replaces APC RBC140, RBC43, RBC44
If you're looking for a compatible and cost-effective LD Systems Road Buddy 10, Roadman 102 / The Box MBA120W, MBA120W MKII, MBA75W, MBA75W MKII / APC Smart-UPS DLA2200RMI2U, RT SURTD3000RMXLI, RT SURTD5000XLI, XL SUM48RMXLBP2U battery, you're in the right place.
Our rechargeable batteries are designed to the highest standards, meaning they have a very long service-life. In addition the battery is precision-fit for your LD Systems, The Box, APC loudspeaker, making it a cost-effective alternative to the original equipment manufacturer's product - without compromising on quality.
Especially practical: The battery can be charged with the original charger or another compatible charger.
High-quality LiFePO4 cells for optimal device performanceLithium iron phosphate (LFP or LiFePO4) batteries are thermally and chemically stable, improving their overall battery safety through their strong resistance to short-circuiting and overheating. This makes them harder to ignite. LiFePO4 batteries have a very constant discharge voltage so can deliver almost full power until they are discharged. They offer a longer cycle life compared to other lithium-ion batteries and their slower rate of capacity loss ensures a longer service life and low operation costs. Due to their thermal stability (i.e. ability to be used and stored at a wide range of temperatures), these batteries have many applications e.g. as starter batteries in vehicles or as a source of backup power.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 0.7 kg |
| Technology: | LiFePO4 |
| Capacity: | 6 Ah |
| Voltage: | 12.8 V |
| Nominal energy: | 76.8 Wh |
| Number of cells: | 220 |
| Charge temperature: | 0°C - 45°C |
| Discharge temperature: | -20 - 60°C |
| Storage temperature: | 0°C - +45°C |
| Dimensions (L x W x H): | 10 x 9 x 7 cm |
| Output current: | max. 3 A |
| Shape: | square |
| Discharge rate: | 6 A |
| Content of delivery: | 2x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- APC Smart-UPS DLA2200RMI2U
- APC Smart-UPS RT SURTD3000RMXLI
- APC Smart-UPS RT SURTD5000XLI
- APC Smart-UPS XL SUM48RMXLBP2U
- LD Systems Road Buddy 10
- LD Systems Roadman 102
- The Box MBA75W
- The Box MBA75W MKII
- The Box MBA120W
- The Box MBA120W MKII
- APC RBC43
- APC RBC44
- APC RBC140
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
Documents available soon.
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com