Security Camera Battery replaces Arlo 308-50019-01, A-14, A-7a - 13400 mAh 3.7 V Li-Ion
£28.58
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your security surveillance system
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black / white |
| Weight: | 216 g |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 13400 mAh |
| Voltage: | 3.7 V |
| Nominal energy: | 49.58 Wh |
| Number of cells: | 1 |
| Dimensions (L x W x H): | 7.2 x 4.9 x 4 cm |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Arlo Go 2
- Arlo Go 2 VML2030
- Arlo Pro 3
- Arlo Pro 3 FB1001
- Arlo Pro 4
- Arlo Pro 4 XL HDR
- Arlo Pro 4XL
- Arlo Pro 5S
- Arlo Ultra 2
- Arlo VMA5400
- Arlo VMA5410
- Arlo VMA5410-10000S
- Arlo VMC5040
- Netgear Arlo Go 2
- Netgear Arlo Go 2 VML2030
- Netgear Arlo Pro 3
- Netgear Arlo Pro 3 FB1001
- Netgear Arlo Pro 4
- Netgear Arlo Pro 5S
- Netgear Arlo Ultra 2
- Arlo 308-50019-01
- Arlo A-7a
- Arlo A-14
- Netgear A-7a
- Netgear A-14
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com