Notebook Battery replaces HP HSTNN-IB9F, HSTNN-DB9Q, CC03XL, CC03053XL - 4300 mAh 11.55 V Li-polymer
£26.42
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your netbook computer
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion polymer batteries (often abbreviated to LiPo, Li-poly, lithium-poly and LIP) belong to the Li-ion family. They have a low self-discharge rate, are long-lasting and have a high capacity. Compared to other Li-ion batteries, the energy capacity of lithium polymer batteries is slightly lower, but they are more resistant to overcharging. The polymer-based electrolytes enable these lightweight batteries to be manufactured in a wide range of designs and shapes, making them very versatile. LiPo batteries are often use in battery electric vehicles, remote-controlled electric models, smartphones and notebook computers.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 185 g |
| Dimensions (L x W x H): | 26.8 x 7.1 x 0.7 cm |
| Technology: | Li-polymer |
| Capacity: | 4300 mAh |
| Voltage: | 11.55 V |
| Nominal energy: | 49.67 Wh |
| Number of cells: | 3 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- HP EliteBook 830 G4
- HP EliteBook 830 G7
- HP EliteBook 830 G8
- HP EliteBook 835 G4
- HP EliteBook 835 G7 23Y57EA
- HP EliteBook 845 G6
- HP EliteBook 845 G7
- HP EliteBook 845 G7-23Y60EA
- HP EliteBook 845 G8
- HP ProBook 635 Aero G7
- HP ProBook 635 Aero G8
- HP Thin Client Mt46
- HP ZBook Firefly 14 G7
- HP ZBook Firefly 14 G7 1Z1N8PA
- HP ZBook Firefly 14 G7 24M71PA
- HP ZBook Firefly 14 G7 201W0PA
- HP ZBook Firefly 14 G7 206V5PA
- HP ZBook Firefly 14 G8
- HP ZBook Firefly 15 G7
- HP 8MQ80AV
- HP CC03XL
- HP CC03053XL
- HP CC3053XL-PL
- HP CC3056XL
- HP CC3056XL-PL
- HP HSTNN-DB9Q
- HP HSTNN-IB9F
- HP HSTNN-LB8Q
- HP HSTNN-UB8W
- HP L77608-1B1
- HP L77608-1B2
- HP L77608-1C1
- HP L77608-1C2
- HP L77608-2C1
- HP L77608-171
- HP L77608-172
- HP L77608-421
- HP L77608-422
- HP L77622-541
- HP L77991-005
- HP L78555-002
- HP L78555-005
- HP M73470-005
Login
20 October 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
14 September 2025
Reviewed at Trusted Shops
Super schnell und alles perfekt !
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com