Mains Power Adapter replaces Epson 2104872-00, 2106788, 2082860-00, 2125592, 2117006, 2126826 Printer - 15 cm
£16.11
Prices include VAT , plus Shipping
- Provides a secure, uninterrupted supply of power
- Full functionality and compatibility with your Epson printer
- Well-constructed
- Replaces Epson 2082860-00, 2104872-00, 3170 2480, A221E, 2106788, 2117006, 2125592, 2126826, 2148063, 2169707, 2171613
A mains powered printer relies on a constant supply of power. If you have lost the power supply unit for your device, it is defective or you think a spare would come in useful e.g. for travelling, then you are making the right choice with this exchange mains adapter. Original AC adapters are often very expensive or no longer available to buy but with this adapter from vhbw, you have a fully functional and cost-effective replacement.
The precision-manufactured plug holds firmly on the appliance and in the socket, allowing you to connect your printer quickly and easily and continue using it as before.
Empty batteries or rechargeable batteries are now a thing of the past.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 271 g |
| Dimensions (L x W x H): | 15 x 10.9 x 5.7 cm |
| Connectors: | 1x Euro-plug, 1x plug-in connector (round, 90° angle) |
| Mains adapter input: | 100-240 V, 1 A |
| Output voltage: | 24 V / 1.4 A |
| Output DC: | 24 V / 1.4 A |
| External diameter (plug): | 6.5 mm |
| Internal diameter (plug): | 4.3 mm |
| Plug depth: | 11 mm |
| Plug type: | type C (CEE 7/16) “Euro plug” |
| Content of delivery: |
|
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Epson Perfection 1660
- Epson Perfection 2400
- Epson Perfection 2480
- Epson Perfection 2580
- Epson Perfection 3170
- Epson Perfection 3400
- Epson Perfection 3490
- Epson Perfection 3590
- Epson Perfection 4180
- Epson Perfection 4490
- Epson 3170 2480
- Epson 2082860-00
- Epson 2104872-00
- Epson 2106788
- Epson 2117006
- Epson 2125592
- Epson 2126826
- Epson 2148063
- Epson 2169707
- Epson 2171613
- Epson A221E
Login
7 April 2026
Reviewed at Trusted Shops
It works!
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com