Label Tape replaces Brother HSE-231 - 11.7 mm Black to White, Heat Shrink Tape, 11.7 mm
£7.88
Prices include VAT , plus Shipping
- Well-constructed for simple exchange
- Full functionality and compatibility with your Brother label printer
- Reliable, hard-wearing materials
- Replaces Brother HSE-231
If you're looking for a compatible and cost-effective embossing tape, you're in the right place.
Lettering devices are essential in the office, household or industry. This ribbon cartridge is a comprehensive replacement for your original ribbon.
Use heat shrink tubing to label cables and wires. Simply place the printed tube over the cable and apply heat with a heat gun.Thanks to the precision manufacturing, you can use and install this writing ribbon easily in your printer.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic |
| Weight: | 32 g |
| Dimensions (L x W x H): | 8.8 x 6.8 x 1.7 cm |
| Width: | 11.7 mm |
| Length: | 1.5 m |
| Diameter of heat shrink tubing: | up to 11.7 mm |
| Writing colour: | black |
| Background colour: | white |
| Special features: | Shrinks when exposed to heat |
| Content of delivery: |
|
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Brother P-Touch PT-9700
- Brother P-Touch PT-9700PC
- Brother P-Touch PT-9800
- Brother P-Touch PT-9800PCN
- Brother P-Touch PT-E500
- Brother P-Touch PT-E500VP
- Brother P-Touch PT-E550
- Brother P-Touch PT-E550WVP
- Brother P-Touch PT-H500LI
- Brother P-Touch PT-P750W
- Brother P-Touch PT-P750WVP
- Brother P-Touch PT-P900NW
- Brother P-Touch PT-P900W
- Brother HSE-231
Login
25 November 2025
Reviewed at Trusted Shops
War alles super gelaufen, danke.
27 July 2023
Reviewed at Trusted Shops
-
28 November 2017
Reviewed at Trusted Shops
****
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com