GPS Battery for Garmin - 1250mAh, 3.7V
£8.74
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your built-in GPS-systems
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion polymer batteries (often abbreviated to LiPo, Li-poly, lithium-poly and LIP) belong to the Li-ion family. They have a low self-discharge rate, are long-lasting and have a high capacity. Compared to other Li-ion batteries, the energy capacity of lithium polymer batteries is slightly lower, but they are more resistant to overcharging. The polymer-based electrolytes enable these lightweight batteries to be manufactured in a wide range of designs and shapes, making them very versatile. LiPo batteries are often use in battery electric vehicles, remote-controlled electric models, smartphones and notebook computers.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 22 g |
| Dimensions (L x W x H): | 6 x 3.7 x 0.5 cm |
| Technology: | Li-polymer |
| Capacity: | 1250 mAh |
| Voltage: | 3.7 V |
| Nominal energy: | 4.63 Wh |
| Number of cells: | 1 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Garmin Nüvi 200
- Garmin Nüvi 200w
- Garmin Nüvi 250
- Garmin Nüvi 252w
- Garmin Nüvi 260
- Garmin Nüvi 270
Login
24 October 2025
Reviewed at Trusted Shops
Schnell Lieferung, passt einwandfrei in mein Navi, sehr zu empfehlen
19 September 2018
Reviewed at Trusted Shops
Das Öffnen des Garmin Nüvi kann man in Youtube anschauen. Der Akku war 1:1 identisch. Hat alles problemlos geklappt.
2 February 2018
Reviewed at Trusted Shops
****
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com