Charger replaces Bosch BCS220, 0 275 007 907 for Bosch Li-Ion E-Bike Battery - 4.0 A
£46.78
Prices include VAT , plus Shipping
- Safe, continuous charging - 4.0 A
- Full functionality and compatibility with your Bosch Ebike battery
- Optimises the battery lifespan
- Replaces Bosch 0 275 007 907, BCS220 / EAN 4047025220194
If you're looking for a compatible and cost-effective charger, you're in the right place. It ensures that your e-bike is charged quickly and reliably. So you're always ready for your next ride.
This power cable is equipped with powerful technology, which charges your e-bike battery in the shortest possible time. This shortens the charging time and extends your cycling distance. Our e-bike charger has been designed for long-term use and has an impressively robust, durable construction.
In addition, this replacement charger is easy to use. Simply plug it into the socket and connect it to your e-bike battery. With its slim and compact design, this e-bike power supply is easy to transport.
So why not order today and make sure your e-bike is always ready for action.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic |
| Colour: | black |
| Weight: | 589 g |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Connectors: | 1x Euro-plug (flat), 1x 3 pin plug |
| Dimensions (L x W x H): | 18 x 8.5 x 5.5 cm |
| Operating frequency: | 50-60 Hz |
| Output DC: | 36 V / 4.0 A |
| Power: | 144 W |
| Cable length to battery/device: | 90 cm |
| Cable length to plug: | 130 cm |
| Plug type: | type C (CEE 7/16) “Euro plug” |
| Charging time: | 5 hrs for PowerPack 3006.5 hrs for PowerPack 4007.5 hrs for PowerPack 5007.5 hrs for PowerTube 50017.6 hrs for DualBattery 1250 |
| Content of delivery: |
|
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Bosch Active Line
- Bosch Active Line Plus
- Bosch BDU2XX
- Bosch BDU3XX
- Bosch BDU4XX
- Bosch Cargo Line / Speed
- Bosch DualBattery 1250
- Bosch Performance Line
- Bosch Performance Line CX
- Bosch Performance Line Speed
- Bosch PowerPack 300
- Bosch PowerPack 400
- Bosch PowerPack 500
- Bosch PowerTube 500
- Bosch PowerTube 625
- Bosch 0 275 007 907
- Bosch BCS220
- EAN 4047025220194
Login
29 April 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
29 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
25 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
25 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
22 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
18 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
Alles gut
17 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
Top
5 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
1 February 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
11 December 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com