Battery replaces Worx WA3553, WA3604 - 5 Ah 20 V Li-Ion, black / orange
£34.65
Prices include VAT , plus shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your gardening tools
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | EXTENSILO |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black / orange |
| Weight: | 615 g |
| Dimensions (L x W x H): | 10.9 x 7.5 x 6.1 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 5 Ah |
| Voltage: | 20 V |
| Nominal energy: | 100 Wh |
| Number of cells: | 6 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Worx Landroid L200
- Worx Landroid L1000
- Worx Landroid L1000 2.0
- Worx Landroid L1500
- Worx Landroid L1500 2019
- Worx Landroid M300
- Worx Landroid M500
- Worx Landroid M500 2.0 2022
- Worx Landroid M500 Plus
- Worx Landroid M700
- Worx Landroid M700 2.0 2022
- Worx Landroid M700 2019
- Worx Landroid M700 Plus
- Worx Landroid M800
- Worx Landroid M1000
- Worx Landroid M1000 2019
- Worx Landroid S300
- Worx Landroid S300 2022
- Worx Landroid SO500i
- Worx Landroid Vision L1300
- Worx Landroid Vision L1600
- Worx Landroid Vision M600
- Worx Landroid WA3553
- Worx Landroid WG157E
- Worx Landroid WG163E
- Worx Landroid WG163E.3
- Worx Landroid WG173E.9
- Worx Landroid WG184E
- Worx Landroid WG252E
- Worx Landroid WG284E
- Worx Landroid WG324E.9
- Worx Landroid WG583E.9
- Worx Landroid WG730E
- Worx Landroid WG744E
- Worx Landroid WG779E
- Worx Landroid WG779E.1
- Worx Landroid WG790E
- Worx Landroid WG791E
- Worx Landroid WG801E.9
- Worx Landroid WR110MI
- Worx Landroid WR130E
- Worx Landroid WR142E
- Worx Landroid WR143E
- Worx Landroid WR147.1
- Worx Landroid WR147E.1
- Worx Landroid WR153E
- Worx Landroid WR155E
- Worx Landroid WR165E
- Worx Landroid WR167E
- Worx Landroid WR206E
- Worx Landroid WR208E
- Worx Landroid WR213E
- Worx Landroid WR216E
- Worx WR141
- Worx WR141E
- Worx WA3553
- Worx WA3604
Login
8 May 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com