Battery replaces Metabo 631746, 631746000 Electric Power Tool - 3300 mAh, 9.6 V, NiMH
£22.95
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your electric power tool
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
Nickel metal hydride batteries are similar to nickel-cadmium cells but have a higher energy density at the same voltage (approx. twice as high). Thanks to their low internal resistance, NiMH batteries can be used in devices with a high power consumption but at a low cost e.g. small LED lights, toys, audio & photography equipment, phones, electric toothbrushes, shavers, power tools and remote-controlled electric models.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 510 g |
| Dimensions (L x W x H): | 11.3 x 10.7 x 7.4 cm |
| Technology: | NiMH |
| Capacity: | 3300 mAh |
| Voltage: | 9.6 V |
| Nominal energy: | 31.68 Wh |
| Number of cells: | 8 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Metabo BS 9.6
- Metabo BS 9.6 Impuls
- Metabo BST 9.6
- Metabo BST 9.6 Impuls
- Metabo 631746
- Metabo 631746000
Login
9 July 2025
Reviewed at Trusted Shops
Die ganze Abwicklung war sehr gut - leider war mein Akkuschrauber vermutlich zu alt (ca. 20 Jahre) - Die Rücksendung und Rücküberweisung des Geldes war kein Problem
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com