Battery replaces Husqvarna 529 60 68-02, 588 14 64-01, 529 60 68-01 - 5000 mAh 18 V Li-Ion, black
£66.71
Prices include VAT , plus Shipping
Get notified by email as soon as the product is back in stock. Don't worry: you won't receive any newsletter emails - just a one-time notification.
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your gardening tools
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Please note:Models 440, 450X and 550 each require 2 batteries.
High-quality Li-Ion cells for optimal device performanceLithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 664 g |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Voltage: | 18 V |
| Nominal energy: | 90 Wh |
| Number of cells: | 5 |
| Dimensions (L x W x H): | 13.9 x 8 x 5.8 cm |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Husqvarna Automower 420 (2020-2022)
- Husqvarna Automower 430XH
- Husqvarna Automower 430X NERA
- Husqvarna Automower 450X (2019)
- Husqvarna Automower 450XH
- Husqvarna Automower 450X NERA
- Husqvarna Automower 520 (2020)
- Husqvarna Automower 550 (2019)
- Husqvarna Automower 550 EPOS
- Husqvarna Automower 550H 2019
- Husqvarna 529 60 68-01
- Husqvarna 529 60 68-02
- Husqvarna 588 14 64-01
- Husqvarna 589 58 57-01
Login
25 October 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
7 July 2025
Reviewed at Trusted Shops
Der Akku hat gepasst, auf Grund (vermutlich) einer kleinen Änderung beim Hersteller (Elektronik) schien jedoch eine Fehlermeldung auf - somit musste ich den Akku zurücksenden. Das hat Dank eines übermittelten Barcodeetiketts von Electropapa super funktioniert, auch der Kaufbetrag wurde komplett rückerstattet. Vielen Dank an den guten Kundendienst der Firma Electropapa.
13 May 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com