Battery replaces Bosch 710055, 9000163, 8781105908, 8787335119 Electric Power Tool - 2000 mAh, 6 V, NiMH
£14.03
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your electric power tool
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
Nickel metal hydride batteries are similar to nickel-cadmium cells but have a higher energy density at the same voltage (approx. twice as high). Thanks to their low internal resistance, NiMH batteries can be used in devices with a high power consumption but at a low cost e.g. small LED lights, toys, audio & photography equipment, phones, electric toothbrushes, shavers, power tools and remote-controlled electric models.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 175 g |
| Dimensions (L x W x H): | 11.2 x 4.6 x 2.3 cm |
| Technology: | NiMH |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Voltage: | 6 V |
| Nominal energy: | 12 Wh |
| Number of cells: | 5 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Bosch Roll-Lift K10
- Bosch Roll-Lift K12
- Bosch Rollfix 861E
- Bosch Rollfix D861E
- Bosch Rollfix D870E
- Bosch Rollfix D962E
- Bosch Rollfix D963P
- Bosch Rollfix FDD087
- Bosch Rollfix FDD087D
- Bosch Somfy D14
- Bosch Somfy K8
- Bosch Somfy K10
- Bosch Somfy K12
- Bosch Somfy K17
- Bosch 9 500 005
- Bosch 710055
- Bosch 9000163
- Bosch 8781105908
- Bosch 8787335119
- Bosch FD252/10
Login
26 February 2026
Reviewed at Trusted Shops
Sehr schnelle Lieferung und guter Preis
17 December 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
5 October 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
1 October 2025
Reviewed at Trusted Shops
Vielen Dank , alles gut geklappt.
9 July 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
28 June 2025
Reviewed at Trusted Shops
Einbau als Erstaz für Bosch BKS4003, erfolgreich!
12 September 2024
Reviewed at Trusted Shops
-
16 April 2024
Reviewed at Trusted Shops
-
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com