Battery replaces Alcatel RTR001F01, 10000058 for T-Com landline phone - 1200 mAh 3.7 V Li-Ion
£6.23
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your phone
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 23 g |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Voltage: | 3.7 V |
| Nominal energy: | 4.44 Wh |
| Number of cells: | 1 |
| Dimensions (L x W x H): | 5.3 x 3.4 x 5.5 cm |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Alcatel 3BN67330AA
- Alcatel 8232
- Alcatel 8232 DECT
- Alcatel Lucent 8232S Dect
- Alcatel Lucent 8242 DECT
- Avaya 4027
- Avaya 4070
- Avaya NTTQ81EAE6
- Avaya NTTQ82EAE6
- Doro 2424
- NEC G355
- NEC G955
- Nortel 4027
- Nortel 4070
- Nortel NTTQ81EAE6
- Nortel NTTQ82EAE6
- T-Com Octophone 8232
- T-Com Octophone 8242
- Alcatel 10000058
- Alcatel RTR001F01
- Doro DBR-800A
Login
6 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
Leider waren die Akkus nicht in Ordnung.
Mir wurde anstandslos mein Geld zurück überwiesen.
7 October 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
20 September 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
27 November 2023
Reviewed at Trusted Shops
Alles bestens.
22 September 2023
Reviewed at Trusted Shops
Schnelle Lieferung,alles OK
7 November 2018
Reviewed at Trusted Shops
Produkt ist okay
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com