Alarm System 2x Battery replaces Telenot 35 973 - 600 mAh 7.2 V NiMH
£19.58
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare parts with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your intruder alarm
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfil all guidelines of operational safety
Nickel metal hydride batteries are similar to nickel-cadmium cells but have a higher energy density at the same voltage (approx. twice as high). Thanks to their low internal resistance, NiMH batteries can be used in devices with a high power consumption but at a low cost e.g. small LED lights, toys, audio & photography equipment, phones, electric toothbrushes, shavers, power tools and remote-controlled electric models.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 75 g |
| Dimensions (L x W x H): | 8.6 x 2.9 x 1.5 cm |
| Technology: | NiMH |
| Capacity: | 600 mAh |
| Voltage: | 7.2 V |
| Nominal energy: | 4.32 Wh |
| Number of cells: | 2 |
| Content of delivery: | 2x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Telenot 6/N-270AA
- Telenot 35 973
- Telenot F1011/S
- Telenot FM 433
- Telenot 35 973
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
Documents available soon.
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com