2x Filter suitable for Dyson V11
£17.15
Prices include VAT , plus Shipping
- Replacement filters made of high-quality materials for best filter performance
- Reliable functionality and full compatibility with your vacuum cleaner
- Manufactured with precision for simple filter exchange
- Washable, durable & long-lasting
- Replace Dyson 97001302, 970013-02 filters
These high-performance filters with excellent filtration quality ensure optimum maintenance of your vacuum cleaner. Their precision-fit dimensions make filter exchange effortless. Changing your filters regularly will maintain efficient filtration and suction power.
Please note: Change the filters when your vacuum cleaner no longer cleans effectively (every 6 - 12 months)
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic |
| Colour: | white / purple |
| Weight: | 104 g |
| Height: | 9 cm |
| Washable: | Yes |
| Internal diameter: | 5.84 cm |
| External diameter: | 9.05 cm |
| Shape: | device-specific |
| Height: | 130 mm |
| Filter type: | dust filter |
| Content of delivery: | 2x replacement filter |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Dyson SV15
- Dyson SV17
- Dyson SV22
- Dyson V11 Absolute
- Dyson V11 Absolute Pro
- Dyson V11 Animal
- Dyson V11 Animal Plus
- Dyson V11 SV14
- Dyson V11 Torque Drive
- Dyson V15 Detect
- Dyson 970013-02
- Dyson 97001302
Login
21 February 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
3 February 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
1 February 2026
Reviewed at Trusted Shops
Gute Onlinebeschreibung und schnelle Lieferung
1 January 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
30 December 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
10 December 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
30 November 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
26 November 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
13 November 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
9 November 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com