2x Battery replaces Ryobi 130171003, BPL1414 Electric Power Tool - 4000 mAh, 14.4 V, Li-Ion
£51.98
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your electric power tool
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfil all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 563 g |
| Dimensions (L x W x H): | 11.4 x 10.9 x 8.6 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Voltage: | 14.4 V |
| Nominal energy: | 57.6 Wh |
| Number of cells: | 4 |
| Content of delivery: | 2x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Ryobi CDD144V22
- Ryobi CDDI14022NF
- Ryobi LCD1402
- Ryobi LCD14022
- Ryobi LCDI14022
- Ryobi LCDI14022B
- Ryobi LLCD14021
- Ryobi LLCD14022
- Ryobi LLCD 14022
- Ryobi 130171003
- Ryobi BPL1414
Login
11 April 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
26 June 2019
Reviewed at Trusted Shops
Alles gut
2 April 2019
Reviewed at Trusted Shops
Die Akkus passen und funktionieren bis dato ;-)
15 January 2019
Reviewed at Trusted Shops
Starke Leistung
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com