1x pre-motor filter replaces Hoover 35601420, U71 for Hoover Vacuum Cleaner
£9.96
Prices include VAT , plus Shipping
- Replacement filter made of high-quality materials for best filter performance
- Reliable functionality and full compatibility with your vacuum cleaner
- Manufactured with precision for simple filter exchange
- Washable, durable & long-lasting
- Replaces Hoover U71, 35601420 filter
This high-performance filter with excellent filtration quality ensures optimum maintenance of your vacuum cleaner. Its precision-fit dimensions make filter exchange effortless. Changing your filter regularly will maintain efficient filtration and suction power.
Please note: Change this filter when your vacuum cleaner no longer cleans effectively (every 6 - 12 months)
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic |
| Colour: | white |
| Weight: | 140 g |
| Height: | 11.8 cm |
| Washable: | Yes |
| Opening diameter: | 32.5 mm |
| Shape: | round |
| Height: | 165 mm |
| Filter type: | pre-motor filter |
| Replacement cycle: | every 6 - 12 months |
| Content of delivery: | 1x replacement filter |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Hoover TH71/BL01001
- Hoover TH71/BL02001
- Hoover TH71/SM01001
- Hoover TH71/SM02001
- Hoover TH71BL01001
- Hoover TH71BL02001
- Hoover TH71BR01001
- Hoover TH71BR02001
- Hoover TH71SM01001
- Hoover TH71SM02001
- Hoover TH71SM03001
- Hoover TH71SM03011
- Hoover TH71SP04001
- Hoover TH71SP05001
- Hoover TH71VX01001
- Hoover TH71VX02001
- Hoover TH71VX03001
- Hoover VR81HL01001
- Hoover VR81HU01001
- Hoover VR81HU02001
- Hoover VR81LR01001
- Hoover VR81LR02001
- Hoover VR81VR01001
- Hoover VR81VR02001
- Hoover VR81VR84011
- Hoover 35601420
- Hoover U71
Login
17 March 2023
Reviewed at Trusted Shops
-
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com