1x Power Adapter, 1x 5 m Cable replaces Gardena 00057-98.251.01 for McCulloch Lawn Mower etc.
ÂŁ46.43
Prices include VAT , plus Shipping
- Provides a safe, stable supply of power
- Full functionality and compatibility with McCulloch, Husqvarna, Gardena, Flymo robot lawn mower
- Precision-manufacture
- Replaces Gardena 00057-98.251.01 / Husqvarna 579 82 51-03, 580 43 38-03, 580 43 38-06, 579 82 51-04 / 5931636-01
With this set you have everything you need to get your garden helper up and running again.
The set includes:
- 1x mains adapter
- Input AC: 100 - 240 V, 0.8 A
- Output DC: 28 V / 1.3 A
- Power: 36.4 W
- Frequency: 50-60 Hz
- Connectors: 1x Euro-plug (90° angle), 1x device-specific plug
- Colour: black
- Weight: 126 g
1x low-voltage cable
- Reliable connection between transformer & charging station
- Increased flexibility when laying the cable and positioning of the charging station
- Cable length: 5 m
- Plug design: straight
- Colour: black / white
- Waterproof & frost-proof
- Double insulated
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 162 g |
| Dimensions (L x W x H): | 14 x 12.5 x 2.2 cm |
| Operating frequency: | 50-60 Hz |
| Mains adapter input: | 100 - 240 V, 0.8 A |
| Output voltage: | 28 V / 1.3 A |
| Output current: | max. 1.3 A |
| Output DC: | 28 V / 1.3 A |
| Power: | 36.4 W |
| Cable length/thread length: | 5 m |
| Plug type: | type C (CEE 7/16) “Euro plug” |
| Content of delivery: |
|
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Flymo 1200R
- Flymo EasiLife 200 (2002)
- Flymo EasiLife 350 (2002)
- Flymo EasiLife 500 (2002)
- Flymo EasiLife 800 (2002)
- Flymo EasiLife Go 200
- Flymo EasiLife Go 250
- Flymo EasiLife Go 500
- Gardena R38Li (2016)
- Gardena R40Li (2018)
- Gardena R45Li (2019)
- Gardena R50Li (2017)
- Gardena R70Li (2019)
- Gardena R80Li (2018)
- Gardena R180LiC
- Gardena R200Li
- Gardena R200LiC
- Gardena SILENO+ R130Li
- Gardena SILENO+ R130LiC
- Gardena SILENO+ R160Li
- Gardena SILENO+ R160LiC
- Gardena SILENO City
- Gardena SILENO Life
- Gardena SILENO Minimo
- Gardena SILENO Plus
- Gardena Smart SILENO City
- Gardena Smart SILENO Life
- Gardena Smart Sileno+ Set
- Gardena Smart Sileno Set
- Husqvarna Automower 105 (2016)
- Husqvarna Automower 305 (2020)
- Husqvarna Automower 308 (2016)
- Husqvarna Automower 310 (2015)
- Husqvarna Automower 310 Mark II
- Husqvarna Automower 315 (2015)
- Husqvarna Automower 315 Mark II
- Husqvarna Automower 315X
- Husqvarna Automower 315X X-LINE (2018)
- Husqvarna Automower 320 (2013-2015)
- Husqvarna Automower 330X (2013-2015)
- Husqvarna Automower 405X
- Husqvarna Automower 415X
- Husqvarna Automower 420 (2016)
- Husqvarna Automower 430X X-LINE (2016)
- Husqvarna Automower Aspire R4
- McCulloch ROB R600 (2017)
- McCulloch ROB R800 (2017)
- McCulloch ROB R1000 (2017)
- McCulloch ROB S400 (2020)
- McCulloch ROB S500 ( 2020)
- McCulloch ROB S600 (2020)
- McCulloch ROB S800 (2020)
- 5931636-01
- Gardena 00057-98.251.01
- Husqvarna 579 82 51-03
- Husqvarna 579 82 51-04
- Husqvarna 580 43 38-03
- Husqvarna 580 43 38-06
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com