1x Power Adapter, 1x 3400 mAh Battery, 1x Cable replaces Gardena 00057-98.251.01 for McCulloch Lawn Mower etc.
ÂŁ107.32
Prices include VAT , plus shipping
- Provides a safe, stable supply of power
- Full functionality and compatibility with McCulloch, Husqvarna, Gardena, Flymo robot lawn mower
- Precision-manufacture
- Replaces Gardena 00057-98.251.01 / Husqvarna 579 82 51-02, 580 43 38-02, 584 82 28-01, 584 82 28-02, 584 85 28-01, 584 85 28-02, 589 58 62-01, 592 96 83-01 / 5931636-01
With this set you have everything you need to get your garden helper up and running again.
The set includes:
1x battery
- Battery type: Li-Ion - no memory-effect
- Capacity: 3400 mAh
- Voltage: 18.5 V
- Energy: 62.9 Wh
- Number of cells: 5
- 1x mains adapter
- Input AC: 100 - 240 V, 0.8 A
- Output DC: 28 V / 1.3 A
- Power: 36.4 W
- Frequency: 50-60 Hz
- Connectors: 1x Euro-plug (90° angle), 1x device-specific plug
- Colour: black
- Weight: 126 g
1x low-voltage cable
- Reliable connection between transformer & charging station
- Increased flexibility when laying the cable and positioning of the charging station
- Cable length: 10 m
- Plug design: straight
- Colour: black / white
- Waterproof & frost-proof
- Double insulated
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 315 g |
| Dimensions (L x W x H): | 15.2 x 13.9 x 3 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 3400 mAh |
| Voltage: | 18.5 V |
| Operating frequency: | 50-60 Hz |
| Mains adapter input: | 100 - 240 V, 0.8 A |
| Output voltage: | 28 V / 1.3 A |
| Output current: | max. 1.3 A |
| Output DC: | 28 V / 1.3 A |
| Power: | 36.4 W |
| Cable length/thread length: | 10 m |
| Plug type: | type C (CEE 7/16) “Euro plug” |
| Content of delivery: |
|
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Flymo 1200R
- Flymo EasiLife 200 (2002)
- Flymo EasiLife 350 (2002)
- Flymo EasiLife 500 (2002)
- Flymo EasiLife 800 (2002)
- Flymo EasiLife Go 200
- Flymo EasiLife Go 250
- Flymo EasiLife Go 500
- Gardena City
- Gardena R38Li
- Gardena R38Li (2016)
- Gardena R40Li (2018)
- Gardena R45Li (2019)
- Gardena R50Li (2017)
- Gardena R70Li (2019)
- Gardena R80Li (2018)
- Gardena R100LIC
- Gardena R100Li
- Gardena R130LIC
- Gardena R130Li
- Gardena R160
- Gardena R160Li (2016-2018)
- Gardena R180LiC
- Gardena R200Li
- Gardena R200LiC
- Gardena SILENO+ R130Li
- Gardena SILENO+ R130LiC
- Gardena SILENO+ R160Li
- Gardena SILENO+ R160LiC
- Gardena SILENO City
- Gardena SILENO Life
- Gardena SILENO Minimo
- Gardena SILENO Plus
- Gardena SILENO R100Li
- Gardena SILENO R100LiC
- Gardena Smart SILENO City
- Gardena Smart SILENO Life
- Gardena Smart Sileno+ Set
- Gardena Smart Sileno Set
- Husqvarna Automower 105 (2016)
- Husqvarna Automower 305 (2020)
- Husqvarna Automower 308 (2016)
- Husqvarna Automower 310 (2015-2018)
- Husqvarna Automower 310 Mark II
- Husqvarna Automower 315
- Husqvarna Automower 315 (2015-2018)
- Husqvarna Automower 315 Mark II
- Husqvarna Automower 315X
- Husqvarna Automower 315X X-LINE (2018)
- Husqvarna Automower 320 (2013-2015)
- Husqvarna Automower 330X (2013-2015)
- Husqvarna Automower 405X
- Husqvarna Automower 415X
- Husqvarna Automower 420 (2016)
- Husqvarna Automower 430X X-LINE (2016)
- Husqvarna Automower Aspire R4
- McCulloch ROB R600 (2017)
- McCulloch ROB R800 (2017)
- McCulloch ROB R1000 (2017)
- McCulloch ROB S400 (2020)
- McCulloch ROB S500 ( 2020)
- McCulloch ROB S600 (2020)
- McCulloch ROB S800 (2020)
- 5931636-01
- Gardena 00057-98.251.01
- Husqvarna 579 82 51-02
- Husqvarna 580 43 38-02
- Husqvarna 584 82 28-01
- Husqvarna 584 82 28-02
- Husqvarna 584 85 28-01
- Husqvarna 584 85 28-02
- Husqvarna 589 58 62-01
- Husqvarna 592 96 83-01
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com