1x cartridge filter replaces Oxeo 760023 for PowerPlus Chimney Sweep Vacuum, black / white
£8.66
Prices include VAT , plus Shipping
- Replacement filter made of high-quality materials for best filter performance
- Reliable functionality and full compatibility with your vacuum cleaner
- Manufactured with precision for simple filter exchange
- Washable, durable & long-lasting
- Replaces TecTake 400563 / Scheppach 7906401704 / Oxeo 760023 / Stayer 8190.98 filter
This high-performance filter with excellent filtration quality ensures optimum maintenance of your vacuum cleaner. Its precision-fit dimensions make filter exchange effortless. Changing your filter regularly will maintain efficient filtration and suction power. Vacuum cleaner filters of the filter class F7 are fine dust filters and suitable for particles 1 - 10 µm, such as pollen, hair, etc.
Please note: Change this filter when your vacuum cleaner no longer cleans effectively (every 6 - 12 months)
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | microfleece / rubber |
| Colour: | black / white |
| Weight: | 164 g |
| Height: | 8.9 cm |
| Washable: | Yes |
| Shape: | round |
| Internal diameter: | 11.4 cm |
| External diameter: | 16.1 cm |
| Shape: | round |
| Height: | 88 mm |
| Filterklasse: | F7 |
| Filter type: | cartridge filter |
| Replacement cycle: | every 6 - 12 months |
| Content of delivery: | 1x replacement filter |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Bikain DI1200 INOX
- Bituxx MS-11337
- Bituxx MS-14206
- Camry 7030
- Cecotec Conga PowerAsh 1200
- Dicogar 1200W
- Firefix 963
- GeKo 1650 W
- GeKo 2000 W
- Germania 20l (175100109)
- Habitex E438
- Kaminer 20l 10927
- Kaminer 1170 15 Liter
- Kaminer 8790 20 Liter
- Kamino FLAM337101
- Monzana alle Aschesauger
- Oxeo 1200W
- Perel TC90400
- Perel TC90500
- Perel TC90600
- Perel TC90610
- PowerPlus POWX312
- PowerPlus POWX3000
- PowerPlus POWX3010
- PowerPlus POWX3013
- Stayer BC800
- Stayer BC1200
- Stayer BC1200D
- T.I.P. NTAS 1200
- TecTake 400930
- TecTake 401048
- TecTake 401049
- Trendline 18L
- Trendline 20L
- VONROC VC505AC
- VONROC VC507DC
- VONROC VC808AA
- Valex
- Velleman TC90600
- VidaXL
- Vigor 600W
- Vigor 800W
- Vigor 1200W
- Vigor 99400-45/3
- Vigor ASPIR-EL INOX LT 15
- Westfalia AS15L Nr. 88 85 44
- Westfalia WAS15
- aspiracenere nrj802 18l/80860 1200w
- Oxeo 760023
- Scheppach 7906401704
- Stayer 8190.98
- TecTake 400563
Login
24 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
10 May 2024
Reviewed at Trusted Shops
Passt genau, wie beschrieben.
22 April 2024
Reviewed at Trusted Shops
Die Firma istSuper. Obwohl der Filter nicht passt kein Problem mit der Rücksendung. Nochmal vielen Dank.
20 December 2023
Reviewed at Trusted Shops
Produkt passt ganz genau was ich braucht habe
4 October 2023
Reviewed at Trusted Shops
-
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com