1x cartridge filter replaces Kärcher 6.414-960.0 for Kärcher Vacuum Cleaner, black / yellow
£11.60
Prices include VAT , plus Shipping
Get notified by email as soon as the product is back in stock. Don't worry: you won't receive any newsletter emails - just a one-time notification.
- Replacement filter made of high-quality materials for best filter performance
- Reliable functionality and full compatibility with your vacuum cleaner
- Manufactured with precision for simple filter exchange
- Replaces Kärcher 6.414-960.0 filter
This high-performance filter with excellent filtration quality ensures optimum maintenance of your vacuum cleaner. Its precision-fit dimensions make filter exchange effortless. Changing your filter regularly will maintain efficient filtration and suction power.
Please note: Change this filter when your vacuum cleaner no longer cleans effectively (every 6 - 12 months)
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / polyester/fleece filter |
| Colour: | black / yellow |
| Weight: | 308 g |
| Height: | 9 cm |
| Internal diameter: | 12.8 cm |
| External diameter: | 17.7 cm |
| Shape: | round |
| Special features: |
|
| Filter type: | cartridge filter |
| Replacement cycle: | every 6 - 12 months |
| Content of delivery: | 1x replacement filter |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Kärcher WD 4
- Kärcher WD 4.200
- Kärcher WD 4.250
- Kärcher WD 4.290
- Kärcher WD 4.500
- Kärcher WD 5
- Kärcher WD 5.200 MP
- Kärcher WD 5.200M
- Kärcher WD 5.220 MP
- Kärcher WD 5.260
- Kärcher WD 5.270
- Kärcher WD 5.300
- Kärcher WD 5.300M
- Kärcher WD 5.400
- Kärcher WD 5.450
- Kärcher WD 5.470
- Kärcher WD 5.500M
- Kärcher WD 5.600MP
- Kärcher WD 5.800 eco!ogic
- Kärcher 6.414-960.0
Login
24 September 2025
Reviewed at Trusted Shops
Prompte Lieferung.
20 August 2025
Reviewed at Trusted Shops
Alles o.k.
31 July 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
10 August 2024
Reviewed at Trusted Shops
Gute Qualität, aber nicht ganz passgenau.
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com