1x cartridge filter replaces Black & Decker 1004708-73 for Moulinex Vacuum Cleaner, black / white / grey
£7.70
Prices include VAT , plus Shipping
- Replacement filter made of high-quality materials for best filter performance
- Reliable functionality and full compatibility with your vacuum cleaner
- Manufactured with precision for simple filter exchange
- Washable, durable & long-lasting
- Replaces Black & Decker 1004708-73, SVF11 / Leifheit 89210 / Sencor SVX 023HF / Rowenta ZR005202 filter
This high-performance filter with excellent filtration quality ensures optimum maintenance of your vacuum cleaner. Its precision-fit dimensions make filter exchange effortless. Changing your filter regularly will maintain efficient filtration and suction power. Vacuum cleaner filters of the filter class H11 are particularly efficient HEPA filters for the filtration of dusts with exposure limits, including carcinogenic and pathogenic substances.
Please note: Change this filter when your vacuum cleaner no longer cleans effectively (every 6 - 12 months)
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / polyester/fleece filter / rubber |
| Colour: | black / white / grey |
| Weight: | 38 g |
| Height: | 6.8 cm |
| Washable: | Yes |
| Opening diameter: | 31 mm |
| Shape: | device-specific |
| Filterklasse: | H11 |
| Filter type: | cartridge filter |
| Replacement cycle: | every 6 - 12 months |
| Content of delivery: | 1x replacement filter |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Black & Decker HSV320J
- Black & Decker HSV320J32
- Black & Decker HSV420J
- Black & Decker HSV420J42
- Black & Decker HSV520J
- Black & Decker HSV520J01
- Black & Decker SVA320B
- Black & Decker SVA420B
- Black & Decker SVA520B
- Leifheit LH11927
- Leifheit LH11928
- Moulinex X-Pert 160 MS7221WO
- Moulinex X-Pert 160 MS7233WO
- Rowenta X-Pert 3.60 RH6921WO
- Rowenta X-Pert 3.60 RH6933WO
- Rowenta X-Pert 3.60 RH6935WO
- Rowenta X-Pert 3.60 RH6973WO
- Rowenta X-Pert 3.60 RH6974WO
- Rowenta X-Pert 3.60 RH6975WO
- Rowenta X-Pert 160 RH7221
- Rowenta X-Pert 160 RH7221WO
- Rowenta X-Pert 160 RH7233
- Rowenta X-Pert 160 RH7233WO
- Rowenta X-Pert Easy 160 RH7237WO
- Sencor SVC 0625AT
- Sencor SVC 8618GD
- Sencor SVC 8621TI
- Tefal Air Force 160 TY7231WO
- Tefal Air Force 160 TY7232WO
- Tefal Air Force 160 TY7233WO
- Tefal X-Pert 3.60 TY6933WO
- Tefal X-Pert 3.60 TY6975WO
- Black & Decker 1004708-73
- Black & Decker SVF11
- Leifheit 89210
- Rowenta ZR005202
- Sencor SVX 023HF
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com